Ouder worden als ervaring, praat u mee?


Ouder worden brengt nieuwe vragen met zich mee. Over vrijheid, zingeving, veranderingen in relaties en onze plek in een snel veranderende maatschappij. In de loop van het jaar start een nieuwe serie bijeenkomsten Ouder worden als ervaring, voor iedereen die hierover wil nadenken en ervaringen wil delen met anderen.

De bijeenkomsten zijn geïnspireerd op het boek Ouder worden als ervaring van filosoof Suzanne Biewinga, die op 70-jarige leeftijd promoveerde op dit onderwerp. In haar werk laat zij zien hoe waardevol het is wanneer ouderen samen in gesprek gaan over wat ouder worden vandaag de dag betekent. Niet als ‘dor hout’, maar als mensen die ertoe doen en actief blijven deelnemen aan de samenleving.

Eerder organiseerden Joke Veldkamp en Odette van Engelen drie bijeenkomsten rond dit thema. Vijftien deelnemers gingen met elkaar in gesprek over wat zij makkelijk en juist lastig vinden aan ouder worden in deze tijd. Het boek hoefde niet gelezen te zijn; persoonlijke ervaringen stonden centraal.

Aan de hand van thema’s als inspiratie, zinvol bezig zijn en vrijheid werden open gesprekken gevoerd. Er werd gedeeld hoe het is om na een druk werkleven ineens veel tijd te hebben, hoe contacten veranderen – bijvoorbeeld na het overlijden van een partner – en hoe om te gaan met maatschappelijke veranderingen zoals digitalisering en de druk om zelfstandig te blijven. Ook kwamen positieve ervaringen naar voren, zoals het ontdekken van nieuwe rollen, vrijwilligerswerk, hobby’s en meer tijd voor (klein)kinderen.

De bijeenkomsten werden ervaren als open, waardevol en verdiepend. Deelnemers voelden zich gehoord en herkenden veel in elkaars verhalen. “Het ging echt over ons,” was een veelgehoorde reactie. Op verzoek van deelnemers start in de loop van 2026 een nieuwe reeks van drie bijeenkomsten. Nieuwe deelnemers zijn welkom!